Korsan Parti Web Sitesi size sunuyor Dostlarımız! Romalılar! Korsanlar!
Aramızdan bir çoğu “SOPA bizim meselemiz değil” diyor.
Bir yerde hakılar. Çünkü SOPA (ve devamında gelecek PIPA / CSFA) bizim devletimizin, ya da Birleşmiş Milletler’in parlementolarından değil, Amerikan senatosundan geceçek olan yasalar.Ama bu yasaların sonuçları bütün dünyayı etkiliyor. Şöyle ki, “İnternet” dediğimiz şeyin altyapısının büyük bölümü Amerika’da. Nameserver’lar, IXP’ler, ICANN gibi hayati önem taşıyan altyapı hizmetleri; Google, Facebook, Steam gibi internet hizmetleri hep Amerikan menşeili.
Eğer SOPA tasarısı kabul edilirse, bugün “internet” olarak bildiğimiz bu hizmetlerin üzerinde inanılmaz bir baskı ve gerilim olacak.Bunun ucu, Amerikan devletinin interneti tamamen kontrol etmeye çalışmasına kadar gidebilir. Böyle söyleyince içinizden “Ama internette her şeyin çözümü var” demiş olabilirsiniz.

-Peki bu hizmetlerin tümünün alternatifi gerçekten olabilir mi?

Olabilir. Olmalıdır da.

-Bu alternatifler şu anda mevcut mu?

Basitçe, hayır.

Evet, başa dönelim.
SOPA bizim meselemiz değil. Aslında amerikan vatandaşının da meselesi değil.
Olay tam anlamıyla bir “Clash of Titans” (Devlerin savaşı).
Bir tarafta internetin devleri var, diğer tarafta internetin içeriğini kontrol altına almak isteyen telif hakkı sahipleri ve onların arkasına sığınan politikacılar.Ama sonuçlarından istisnasız bütün internet vatandaşları etkilenecek.
Bu yüzden, tüm dünyada SOPA karşıtı olanlara sadece yanlarında olduğumuzu göstermek için çeşitli eylemler düzenleniyor. Sayfa karartma bunun en yaygın örneği.

Şimdi, bizim meselemize gelelim.

Diyorum ki, 18 Ocak eylemleri bizim için bir nimet, insanlara başımızdaki sansür illetini hatırlatmak için şahane bir fırsat. Dünyanın hemen her yerindeki hükümetler internetin özgür karakterini baskı altına almak için çaba sarfediyor. Biz internet vatandaşları ise bu çabaya karşı dayanışma halinde olmalıyız.
SOPA’nın kabul edilmesiyle, biz internet kullanıcılarının ortak olarak oluşturduğu içerik havuzu tehdit altına girmekte, bilgi paylaşımı konusunda gösterdiğimiz yardımseverlik suç unsuruna dönüşmektedir. Buna “Dur!” demek zorundayız.

SOPA Kabul Edilirse Ne Olacak? 
Örneğin internet üzerinden yayın yapan, arkadaşlarınızla eğlenmek için kurduğunuz radyo kapanabilir, blogunuzda paylaştığınız klip telif haklarını ihlal ediyor gerekçesiyle blogunuz kapanabilir. Zor bulunan bir makaleyi paylaşmanız halinde profiliniz yayından kalkabilir. Kısaca, internet üzerinde paylaştığımız tüm içerik, size karşı bir silah olarak kullanılabilir!

18 Ocak’taki eylemlerimizi, aziz halkımıza “Amerika’nın SOPA’sı varsa, bizim de BTK’mız var” mesajını iletmek için kullanmalıyız.

“Bakın, özgür iletişim üzerindeki baskı sadece bizde değil, tüm dünyada. Ama onlar birlik olabiliyor!” diyerek, halkımıza bir birlik çağrısı daha yapmalıyız.

Sevgiler,

Korsan Partiniz

Categories: GenelInternet