PPI 2012 PRAG KONFERANSI HAKKINDA…

Çoğu sosyal medya aracında da duyurmuştuk, geçtiğimiz haftasonu Uluslararası Korsan Partiler ağının genel kurulu toplandı. Toplantı yeri olarak da aklımıza hep “Prag Baharı” kalıbını getiren Prag seçildi.

Yaklaşık 200 kadar delege ve gözlemcinin katıldığı konferansa Korsan Parti herhangi bir temsilci göndermedi. Avustralya, ABD ve Kanada gibi ülkelerden de uzak delegeler katıldılar konferansa.

 İki gün süren genel kurulu çevrimiçi canlı yayında izleyemeyenler için bir özet niteliğinde toparladık. Dikkatimizi çekenler;

 • Uzak delegelerle iletişim kurmakta kullanılan pad’e 16 kişinin erişebiliyor olması ve yayında pad’in görünmemesi genel kurulu çevrimiçi izleyenler açısından kopukluğa neden oldu.

 • Yaklaşık 45 dakika kadar süren “bir oylamanın hangi oylama yöntemiyle oylanacağına ilişkin oylama” (evet gerçekten bu oldu) yayını izlerken canımızın fena halde sıkılmasına yol açtı. Gramer hataları konusundaki düzeltmelerin bile oylamaya tabii tutulması ve aynı şekilde oldukça uzun sürmesi de bu durumla aynı etkiyi yarattı.

 • Diğer yandan uzak delegelerle iletişim kurmakla görevli moderatörlerin gerekli eşgüdümü sağlayamaması da bir başka ve çok önemli bir sorundu. Avustralya delegesi haklı tepkisini gösterene kadar tartışmalara uzak delegeler dahil olamadılar. PPI’dan beklenen demokratik pratiklerle pek uyumlu bir durum değildi, ancak sonunda halledildi.

 • Genel kurulda fazla bürokratik bir ortam vardı. Görmek istediğimiz bir yaklaşım değildi. Onca korsanın bir araya geldiği politik bir toplantıda çok daha hızlı bir akış bekliyorduk.

 • Sürekli birilerinin sessiz olun diyerek salon içerisinde bağırması çok sinir bozucuydu. Aynı şekilde birilerinin sürekli konuşuyor olması da sinir bozucu olsa gerek, ancak yayına mikrofon dışında ses gelmiyordu. Hatta bazen mikrofonun sesi de gelmiyordu! Moderatörün de tam anlamıyla “rage quit” yapması sonucunda bir ara oldukça absürdleşti genel kurul.

 • Berlin temsilcisinin konuşması oldukça etkileyiciydi, biraz uzun ancak ilham verici bir konuşmaydı.

 • Katalan Korsan Partisi PPI ağına kabul edildi. Sevindirici bir haber olsa da, PPI tüzüğüne göre her ülkeden yalnızca bir ülke kabul edilebileceğine ilişkin maddeye aykırı. PPI Board’dan gelen yanıt ise tatmin edici değil. Bu konu daha çok uzayacak gibi görünüyor. Kısacası şu ki: artık İspanyol korsanların PPI’da iki oyu var, demokratikliği oldukça sorgulanabilir ve rahatsız edici bir durum çıktı ortaya.

 • Hollandalı Korsanların BREIN davasına ilişkin “Yıkılmadık, ayaktayız!” mealindeki basın açıklaması gurur vericiydi. Salonda daha çok alkış almalarını beklerdik. PPNL BREIN karşısındaki ilkeli duruşuyla tüm korsanların kalbini çaldı ve umuyoruz ki yakında bu saçma dava Piraten Partij’in zaferi ile sonuçlanacak.

 • PPI’ın demokratik yanı hep de darbe aldı denemez, ABD’den Travis board’a Avrupa dışından seçilen ilk korsan oldu.

 • Board seçimleri sonucunda Almanya’dan Gregory Engels ve Rusya’dan Lola Varonina seçildiler. Lola’nın seçimlere aday olurken gerçek adı yerine “tercih ettiği” adı kullanması pek de hoş olmadı. Nihayetinde tercih ettiğimiz isimler mahkemelerde geçerli olamıyor.

 • Gereksiz bürokrasiye takılınması yüzünden bir çok beklenen tartışma bir sonraki genel kurula kaldı, ne yazık ki.

Canlı yayında izlerken aklımızda kalanlar bunlar oldu. Bir sonraki seferde çok daha eğlenceli ve herkes için tatmin edici, ilham verici olmasını diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir