#KorsanYayın ve #KorsanKaset Radyo Programları

2014-2015 sezonunda iki yeni radyo programıyla karşınızdayız.

#KorsanYayın ve #KorsanKaset

———————————————————————————

Korsan Yayın – Açık Radyo

“Korsan Yayın” adlı programımız Açık Radyo’da her pazartesi sabahı 10:30’da yayınlanıyor. Tüm yayınlanmış programları aşağıdan dinleyebilirsiniz. (podcast)

Bu programdaki temel konu başlıklarımız şunlar:

  • Dijital aktivizm,  hacktivizm ve toplumsal hareketler
  • Sansür ve Gözetim(dinleme, fişleme, izleme)
  • Telif haklarında reform ve fikri tekeller üzerindeki engeller
  • Özgür kültür, yeni medya ve internet kültürü (anonimlik, sosyal medya güvenliği)
  • Açık Kaynak Kod ve Özgür Yazılım konularına dair güncel gelişmeler

“Korsan Yayın” adlı programımızı, http://acikradyo.com.tr/stream/ sayfasından ya da http://tunein.com/radio/Acik-Radyo-949-s6815/ adresinden ve aynı zamanda Açık Radyo’nun podcast kanallarından http://acikradyo.com.tr/i/rss/Korsan_Yayin.xml adresi üzerinden veya pazartesi sabahları 10:30’da Açık Radyo 94.9 frekansından canlı canlı dinleyebilirsiniz.

———

9 Mart 2015 – Bu hafta konuğumuz “Doğruluk Payı” ekibinden Koray Kaplıca’ydı. Siyasi söylemleri, analiz etmek için verilerin ulaşılabilirliğini, siyaset dilini ve ekibin yeni projelerini konuştuk.

———

2 Mart 2015 – Özgürlük Sohbetleri kapsamında üç farklı konuşma için Türkiye’ye gelen Richard Stallman’ın “Özgür Dijital Toplum” konuşmasından önemli bölümleri belli başlıklar altında ve soru/cevap şeklinde yayınlıyoruz.

———

23 Şubat 2015 – Bilgi ve internet özgürlüğüne dair her şeyin konuşulduğu korsan yayında bu hafta kadına yönelik şiddet, internette linç, cinsiyetçilik, “kadın”lardan, kadınlıktan ve Özgecan’dan konuşuyoruz. Ayrıca önümüzdeki hafta gerçekleşecek Richard Stallman etkinliğini konuşuyoruz.

———

16 Şubat 2015 – Korsan Yayın’ın bu haftaki konuğu yeni medya sanatları araştırmacısı, öğretim görevlisi ve küratör Ebru Yetişkin. Yetişkin ile küratörlüğünü yaptığı Dalgalar isimli sergiden yola çıkarak yeni medya sanatlarını ve de çağrıştırdıklarını konuşuyoruz. Toplumun yaşadığı dönüşümün sanatta karşılığını nasıl bulduğunu ya da sanattaki yeniliklerin özelikle dijitalleşen toplumu nasıl etkilediğine değiniyoruz.

———

9 Şubat 2015 – Korsan Yayın’ın bu hafta konuğu Engelli Hayvanları Koruma ve Hayvan Hakları Derneğinden Çağrı. Çağrı ile Engelli hayvanları, hayvan denelerini, hayvan barınaklarını ve hayvan sömürüsünü üzerine konuşuyoruz. Şubat ayı sonunda gerçekleşecek olan Richard Stallman etkinliğinin organizatörlerinden Umutcan Öner ise etkinlik ile ilgili bilgi veriyor.

———

2 Şubat 2015 – Korsan Yayın’da bu hafta; torba yasa, iç güvenlik yasası, yunanistan seçimleri, Korsan Parti ve daha fazlasını konuşuluyor.

———

26 Ocak 2015 – Bu hafta; twitter ve internet yasakları, yeni iç güvenlik paketi, torba yasalar, ve kişisel veri güvenliği konuşuluyor.

———

19 Ocak 2015 – Korsan Yayın’da bu hafta ulaşım özgürlüğüne dair, Velotopya Bisiklet Topluluğu ile sohbet ediyoruz.
(Buradayız Ahparig)

———

12 Ocak 2015 – Korsan Yayın‘ın bu hafta konuğu Yasin Özel. Yasin Özel ile Karakutu projesini ve ölümünün ikinci yıl dönümünde Aaron Swartz‘ı konuşuyoruz.

———

5 Ocak 2015 – Bu hafta, gazeteci Sedef Kabaş‘ın başına gelenler üzerine “Attığınız tweet yüzünden polis evinize gelirse ne yapmalısınız?” konusunu konuğumuz avukat Celal Ülgen‘le konuştuk. Bunun dışında “kişisel verileri koruma kanunu” taslağındaki kusurları, TİB’in nasıl gömüleceğini, kadın-erkek cinayetlerini, gündemi konuştuk. Barış Manço’nun Kara Sevda’sının 8 bit versiyonunu çaldık.

———

29 Aralık 2014 – İnternet ve bilgi özgürlüğüne dair her şeyin konuşulduğu Korsan Yayın’da bu hafta 2014 yılının son programında Creative Commons lisanstan ve teliften konuşuyoruz. Konuğumuz Araştırma Görevlisi Selva Kaynak Koç.


———

22 Aralık 2014 – Bu hafta konuklarımız Almanya Korsan Parti’den (PiratenPartei) Hamburg milletvekili Andreas Gerhold ve milletvekili adayı Mustafa Akpolat. Konuştuğumuz konular: Almanya’daki seçim sistemi, eyalet parlamentosu, şeffaflık, halk oylaması, katılım, belediye meclisleri, yerel yönetimler, ulaşım, göçmen hakları, seçme seçilme hakkı, ücretsiz eğitim hakkı, güvenlik, yoksulluk.. Bunun dışında Almanya’dan Türkiye siyasetinin nasıl göründüğüne değindik.

———

15 Aralık 2014 – Konuğumuz Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinden Yrd.Doç.Dr. Erkan Saka‘ydı. Konularımız The Pirate Bay’in durumu, eğitimde dijital, değişen ve dijitalleşen eğitim modelleri.

———

8 Aralık 2014 – Gündem: Şeffaflık Derneği’nin Yolsuzluk Algı Endeksi raporu, bedelli askerlik, zorunlu seçmeli din dersleri, 20 yıl önce bombalanan Özgür Ülke gazetesi, yayın yasakları…

———

1 Aralık 2014 – Korsan Yayın’ın konuğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı R. Şafak Tnrvrdi‘ydi. Şafak Başgan’la “gönüllü milletvekilliği” meselesi dahil önümüzdeki seçimleri de konuştuk.

———

24 Kasım 2014 tarihli programımızda, İnternet’te mülksüzleştirme, bilişsel kapitalizm ve bilişim sektöründe emek sömürüsü konuşuldu.

———

17 Kasım 2014 günü yayınlanan programımızda
-Bilimde sansür, sanatta sansür, internette sansür.
-Zorunlu askerlik
-Korsan politikalar
-Meshnet (lokal ortak ağ)
gibi konular hakkında konuştuk.

———

10.11.14 tarihli #KorsanYayın programımızda, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinden Behlül Çalışkan konuğumuzdu. Basın sansürü, Kara Kutu projesi, sızıntı gazeteciliği ve kitle kaynak gazetecilik konuşuldu.

———

3 Kasım 2014 tarihinde yayınlanan programımızda Altınportakal film festivalindeki Gezi sansüründen yola çıkılarak genel anlamda sanat eserleri üzerindeki sansür ve davalar konuşuldu. İnternetle ve fikri haklarla ilgili kanunların başka ülkelerden siparişlerle geldiğinden, M. Gökçek’in davasındaki hukuki anlamdaki “mal” kavramından ve ITU’nun genişbant internet raporundan bahsedildi.

———

23 Ekim 2014 tarihli yayınlanan ilk programımızda; konuğumuz, 12 yıldır Açık Radyo’da Bilgi Çağının Hukuku adlı programı yapan hukukçu Avniye Tansuğ’du. Programda, yeni güvenlik paketi/yasası, “Korsan Yayın” programının genel konsepti ve programda konuşacağımız konu başlıklarından bahsedildi. Hukukçu Bülent Tanör anıldı. Bu ilk programızı aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

———————————————————————————

Korsan Kaset – Nor Radyo

Programlardan ikincisi, bir internet radyosu olan Nor Radyo’da, her çarşamba akşamı 21:00’de yayınlanan “Korsan Kaset” isimli program.

Bu programda, geçmişten günümüze farklı ve saklı kalmış müzikleri/müzisyenleri ve müziğe dair diğer her şeyi müzik takipçilerine sunmak, aynı zamanda Copyleft ve Creative Commons ile lisanslanmış “özgür” müziklerin dinleyiciyle buluşturmak amaçlanmaktadır.

#KorsanKaset programını http://www.norradyo.com/ ‘dan ve http://tunein.com/radio/Nor-Radyo-s144406/ adresinden dinleyebilirsiniz. Yine tüm programlar sitemizden ve diğer kullandığımız mecralardan yayınlanacaktır.

———

İş cinayetlerinin, hukuksuzlukların ve Validebağ Korusu’nun konuşulduğu program hemen alt tarafta yer alıyor.

 

———————————————————————————

1464616_752248378145649_5324056577552904098_n 10628108_750516768318810_431822475309111693_n B00BcqcIMAA41Zg.jpg large 1972306_750515608318926_5468818473042027199_nB1HvIm2IIAApsVr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir